The news is by your side.

- Advertisement -

- Advertisement -

Syn šéfa hmotných rezerv si kúpil dva byty v centre Bratislavy. Bez hypotéky

- Advertisement -

288

- Advertisement -

Práve v čase podozrivých nákupov Správy štátnych hmotných rezerv počas pandémie koronavírusu sa syn ich šéfa dostal k dvom bytom v centre Bratislavy. Nepotreboval ani hypotéku.

Prešiel iba deň od prvých článkov týkajúcich sa nevýhodných zmlúv Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) a syn ich šéfa si kúpil dva byty v lukratívnej lokalite centra Bratislavy. 

Krištof Kajetán Kičura je od 17. a 18. marca majiteľom dvoch bytov na Konventnej ulici v Bratislave v blízkosti prezidentského paláca. Šéf SŠHR si v životopise uvádza rovnakú adresu, akú má zapísanú jeho 20-ročný syn v katastri. Končiaci šéf Správy ŠHR Kajetán Kičura v životopise píše aj to, že má syna menom Krištof Kajetán. 

- Advertisement -

Hypotéku zatiaľ nepotreboval

Ani jeden z bytov nie je založený v prospech banky, čo býva podmienkou, aby banka na byt poskytla hypotéku.

Šéf SŠHR Kajetán Kičura však tvrdí, že jeho syn bude splácať. „Vybavuje si pôžičku,“ dodal Kičura starší.

Podľa slov Kičuru pomáhajú synovi aj s manželkou ako rodičia, ako konkrétne však nespresnil a poprosil o zaslanie ďalších otázok e-mailom.

Na vedľajšej Konventnej 6 stojí jednoizbový apartmán s plochou 43 metrov 223-tisíc eur s DPH.

Podozrivé nákupy SŠHR

Iba dva dni pred kúpou prvého z bytov uzavrela SŠHR podozrivé zmluvy na desiatky miliónov eur s firmami Lacorp sídliacej v byte v Dúbravke a A-testing z rodinného domu v Jelke. 

- Advertisement -

Práve 17. marca, teda v čase, kedy si Kičura mladší prilepšil o prvý z bytov, uzavrela SŠHR druhú zmluvu s Lacorp na 22 miliónov eur.

V zmluvách SŠHR rúška, respirátory i rýchlotesty na koronavírus kupovali za niekoľkonásobne vyššie ceny, ako sú ponuky distribútorov, ktoré majú k dispozícii Aktuality.sk. Omnoho lacnejšie nakupoval aj bratislavský magistrát a Česká republika.

Na nákupy si posvieti aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý chce preveriť ich hospodárnosť.

Je to len náhoda

Podľa Kičuru nákup bytu a uzavretie kontroverznej 22-miliónovej zmluvy s firmou Lacorp spolu nesúvisia. „Áno, ide o náhodu,“ odpovedal.

Neštandardne pôsobí aj nákup dvoch bytov dvadsaťročného mladíka naraz. „Šlo o výbornú ponuku,“ zdôvodnil Kičura, prečo syn nakupoval byty dva dni po sebe.

„Dnes všetko pôsobí podozrivo,“ dodal šéf SŠHR. Prečítajte si tiež:

K obvinenému z kauzy Dobytkár unikol dokument o vyšetrovaní, hľadajú vinníka

Kičura ako šéf končí

Pre predražené nákupy pomôcok od bytovkových firiem bude Kičura odvolaný, potvrdil to premiér Matovič. „Považujeme jeho konanie za nehospodárne, nie v súlade s verejným záujmom, priamo ohrozujúce verejný záujem a priamo ohrozujúce zdravie obyvateľov.“ 

Na otázky zaslané cez e-mail Kajetán Kičura zatiaľ neodpovedal.

- Advertisement -

Leave A Reply

Your email address will not be published.