The news is by your side.

Ďalší smerák končí v politike

155
Z politiky odchádza človek, s ktorým sa spájali viaceré kontroverzné volebné kampane Smeru-SD, ale aj minister, ktorý ako prvý dobrovoľne odstúpil po vražde novinára a jeho snúbenice.
Sleduj nás na Facebooku a Instagrame!

V politike pôsobil dlhé roky nielen ako podpredseda Smeru-SD, ale aj ako stranícky ideológ. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa však rozhodol skončiť. Najprv ako minister kultúry a neskôr aj ako poslanec Smeru-SD.

Dnes Marek Maďarič pre Aktuality.sk potvrdil svoj odchod z politiky. Či ale ide z jeho strany o definitívne rozhodnutie, to nie je isté.

„Na to, aby som ešte niekedy v budúcnosti pôsobil v politike, by som musel mať silnú motiváciu. A takou, to nevylučujem, môže byť výsledok parlamentných volieb, ktorý by výrazne zhoršil situáciu na Slovensku,“ skonštatoval.

K Druckerovi nezamieri

Možná politická budúcnosť Maďariča sa pritom v uplynulých týždňoch spájala aj s novou stranou Tomáša Druckera – Dobrá voľba. Ako hosť sa zúčastnil aj jej ustanovujúceho snemu.

Tvrdí, že sa tak stalo len kvôli jeho dobrému vzťahu s Druckerom či poslancami Katarínou Cséfalvayovou a Martinom Fedorom. Tí prednedávnom opustili poslanecký klub Mosta-Híd a zamierili do Dobrej voľby.

„Do Dobrej voľby a ani do žiadnej inej strany však vstúpiť nemienim. (…) Bol som príliš dlho podpredsedom strany Smer a aj členom vlády na to, aby som už po dvoch rokoch predstúpil pred ľudí ako predstaviteľ a kandidát inej strany,“ poznamenal Maďarič pre Aktuality.sk.

Nepredvídateľné voľby

Niekdajší podpredseda Smeru-SD tiež tvrdí, že volebné výsledky nielen jeho bývalej strany sú dnes ťažko predvídateľné. Zostavovať vládu by podľa neho mohli oba politické tábory.

Ako vysvetľuje, opozícia má síce ideálne predvolebné východisko vďaka sporom vo vnútri Smeru, závažným kauzám pripisovaným Smeru a koalícii či skompromitovaní viacerých predstaviteľov koalície, no strana Roberta Fica aj tak nakoniec môže zostať pri vládnom kormidle.

„Ale nebude to zásluha Smeru. Bola by to zúfalá vizitka opozičných strán,“ myslí si Maďarič.

Zároveň nevylučuje, že Smer-SD bude vládnuť aj s podporou extrémistov z ĽS Naše Slovensko. Aj keď by poslanci kotlebovcov neboli priamo v koalícii. V tej vidí po boku ficovcov skôr Vlasť na čele so Štefanom Harabinom.

„Tipol by som si skôr, že ak by koalícii okolo Smeru chýbalo pár hlasov do parlamentnej väčšiny, tak by sa možno akýmsi zázrakom pár poslancov od Kotlebu odčlenilo a ako nezaradení poslanci by mohli podporovať vládu. Takú skúsenosť, že vláda môže fungovať s pomocou nezaradených poslancov, tu dnes už predsa máme,“ dodal Maďarič pre Aktuality.sk.

Politická kariéra Maďariča

Maďarič začínal v Smere-SD začiatkom tohto tisícročia ako šéf tlačového oddelenia. Podpredsedom strany sa stal v septembri 2006, kde zotrval až do decembra 2017.

Ešte v júli 2006 bol vymenovaný do funkcie ministra kultúry, kde pôsobil až do júla 2010. Do rovnakého kresla sa pritom vrátil ešte dvakrát – v apríli 2012 a v marci 2016. Viackrát sa pritom jeho meno spájalo aj s inými postami. Hovorilo sa o ňom ako o predsedovi parlamentu či možnom ministrovi zahraničných vecí. K týmto plánom však napokon nikdy neprišlo.

Svoje posledné funkčné obdobie na čele rezortu kultúry pritom nedokončil a odstúpil 7. marca 2018. Ako vtedy povedal, ako minister kultúry cítil istú politickú zodpovednosť za smrť novinára Jána Kuciaka.

Celý rozhovor s Marekom Maďaričom (na otázky odpovedal mailom)

Zúčastnili ste sa snemu Dobrej voľby. Vstúpite do tejto strany? Budete s ňou spolupracovať?

Ustanovujúceho snemu Dobrej voľby som sa zúčastnil ako hosť. Pozvaný som bol zrejme vzhľadom na to, že mám dobrý vzťah s Tomášom Druckerom aj s jeho straníckymi kolegami Katarínou Cséfalvayovou a Martinom Fedorom. Do Dobrej voľby a ani do žiadnej inej strany však vstúpiť nemienim.

Ak nie, prečo?

Nielen že nemienim vstúpiť do žiadnej strany, ale nebudem ani kandidovať v budúcoročných voľbách. Bol som príliš dlho podpredsedom strany Smer a aj členom vlády na to, aby som už po dvoch rokoch predstúpil pred ľudí ako predstaviteľ a kandidát inej strany.

O Dobrej voľbe sa hovorí ako o novom projekte oligarchov Smeru. Čo si o tom myslíte?

Nemyslím si to. Na základe mojich osobných stretnutí a rozhovorov s predstaviteľmi Dobrej voľby sa domnievam, že ide o seriózny politický projekt, ktorý je plne v rukách členov tejto strany.

Budete v politike pôsobiť aj po voľbách? Ak nie, prečo?

Na to, aby som ešte niekedy v budúcnosti pôsobil v politike, by som musel mať silnú motiváciu. A takou, to nevylučujem, môže byť výsledok parlamentných volieb, ktorý by výrazne zhoršil situáciu na Slovensku.

Ako skončí vo voľbách Smer?

Voľby, ktoré nás čakajú o pár mesiacov sú najťažšie predvídateľné, ako si vôbec pamätám. Týka sa to aj výsledku strany Smer. Opozícia je taká neschopná, že hoci má ideálne predvolebné východisko, mám na mysli dlhé vládnutie Smeru, spory vo vnútri Smeru, závažné kauzy pripisované Smeru a koalícii, skompromitovaní viacerí predstavitelia koalície a napriek tomu Smer môže percentuálne voľby vyhrať a pri určitej súhre okolností nie je vylúčené ani to, že sa mu môže podariť zostaviť vládu. Ale nebude to zásluha Smeru. Bola by to zúfalá vizitka opozičných strán.

Ako bude vyzerať nová vláda?

V princípe sú dve možnosti. Buď to bude už zmienená koalícia strán, ktorú by dal dohromady Smer, to však za predpokladu, že sa dostane do parlamentu Harabinova Vlasť aj SNS a že sa nejako dohodnú so Sme rodina. Alebo to bude vláda tvorená veľmi širokou koalíciou opozičných strán, ku ktorým sa musí pripojiť opäť aj Sme rodina a zároveň nesmie žiadna z opozičných strán z parlamentu vypadnúť, k čomu má dnes našliapnuté najmä SaS. Jedna alebo druhá možnosť sa napokon uskutoční len s veľkým šťastím. A to sa už vôbec nebavíme o stabilite a udržateľnosti takýchto koalícií.

Veríte Robertovi Ficovi, že nepôjde do vlády s kotlebovcami?

Myslím si, že Robert Fico dnes viac kalkuluje s Harabinovou Vlasťou ako s kotlebovcami. Kotleba sa dnes síce zjavne snaží, aby formálne odstránil prekážky, ktoré jeho stranu izolujú, ale aj tak si nemyslím, že by akákoľvek zostava strán zobrala ĽSNS priamo do koalície. Skôr by som si tipol, že ak by koalícii okolo Smeru chýbalo pár hlasov do parlamentnej väčšiny, tak by sa možno akýmsi zázrakom pár poslancov od Kotlebu odčlenilo a ako nezaradení poslanci by mohli podporovať vládu. Takú skúsenosť, že vláda môže fungovať pomocou nezaradených poslancov, tu dnes už predsa máme.

Zanechať odpoveď

Váš komentár nemohol byť publikovaný.

Táto webová stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú k tomu, aby Vám bol zobrazený čo najviac relevantný obsah. Pokračovaním v používaní našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie a v prípade, že máte menej ako 18 rokov, odsúhlasil používanie týchto web stránok váš zákonný zástupca.