The news is by your side.

Komentár: Kauza Huawei mi príde ako nafúknutá bublina

169

Je to už niekoľko týždňov, čo sa čínska spoločnosť Huawei dostala na takzvaný čierny zoznam v Spojených štátoch. To v krátkosti spôsobilo to, že americký výrobcovia nesmú s Huaweiom spolupracovať, a teda číňania môžu zabudnúť na dodanie komponentov či operačného systému pre svoje smartfóny a tablety.

Sleduj nás na Facebooku a Instagrame!

Údajná špionáž zo strany Huawei

Na čierny zoznam sa čínska spoločnosť Huawei dostala z dôvodu, že údajne spolupracuje s čínskou vládou. Nekompromisný zákaz podpísal americký prezident Donald Trump. Smutné však je, že k veľkému zákazu došlo aj bez nejakých viditeľných dôkazov o špionáži.

Huawei môže mať až existenčné problémy. So spoločnosťou prestalo spolupracovať obrovské množstvo firiem, vrátane Intelu či Googlu. Ak chce Huawei predávať svoje smartfóny v Európe aj naďalej, bude potrebné sa buď čo najskôr dostať preč z amerického čierneho zoznamu, čo je však veľmi nepravdepodobné, alebo zahájiť výrobu úplne všetkých komponentov a nebyť odkázaná spoločnosť na ďalšie. Najhoršie je na tom operačný systém, pretože Google sľúbil podporu len už pre vydané smartfóny. V praxi tak nové zariadenia, ktoré Huawei predstaví, nemusia ponúknuť Google služby ako Gmail či YouTube. Problém je však globálny, pretože ruky preč dal aj Facebook, a teda nové smartfóny nemusia byť podporované pre aplikácie ako Facebook, Messenger či Instagram.

Huawei stojí za 4G a 5G sieťou

Huawei je dnes kľúčový výrobca a nikto nevie, ako by to bolo po jeho odchode z veľkej hry. Je to práve táto spoločnosť, ktorá rozsiahle prispela k budovaní 4G a 5G siete. Zároveň nájdeme po celom svete Huawei antény na vysielanie internetu, ako aj napríklad Wi-Fi routre. Samotný zákaz teda neuškodí len segmentu mobilných telefónov, ale aj ďalším segmentom.

Novodobá obchodná vojna začala?

Za celým problémom nemusí byť špionáž, ale obchodná vojna. Vyzerá to, akoby si potreboval niekto ukázať, kto je silnejší a má väčší vplyv. Aj keď spoločnosť vylúčila akékoľvek podávanie informácií čínskej vláde už niekoľkokrát, stále je na nekompromisnom čiernom zozname. Faktom však je, že čínska strana na tento krok po pár dňoch zareagovala a americké spoločnosti to budú mať s výrobou svojich produktov oveľa zložitejšie. Príkladom je napríklad spoločnosť Apple, ktorá plánuje presťahovať výrobu produktov mimo Čínu.

Bude určite zaujímavé sledovať, ako sa bude celá situácia s Huaweiom vyvíjať v následujúcich mesiacoch. Šušká sa, že by číňania mohli prejsť na nezávislý systém, teda začať vyrábať vlastné komponenty pre svoje smartfóny, tablety a iné zariadenia. Rovnako tak Huawei pripravuje vlastný operačný systém, ktorý pravdepodobne na trhu uvidíme o niečo skôr, než to pôvodne čínsky výrobca plánoval. Otázkou však bude jeho podpora voči aplikáciám od tretích strán.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok: nikkei.com

Zanechať odpoveď

Váš komentár nemohol byť publikovaný.

Táto webová stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú k tomu, aby Vám bol zobrazený čo najviac relevantný obsah. Pokračovaním v používaní našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie a v prípade, že máte menej ako 18 rokov, odsúhlasil používanie týchto web stránok váš zákonný zástupca.