The news is by your side.

Obžaloba: O Jánovi Kuciakovi vedeli všetko. Najprv ho mali uniesť, nakoniec ho zavraždili (#AllForJan)

48
Obžaloba z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej má 93 strán. Obsahuje veľa dôkazov proti Kočnerovi aj ďalším trom ľuďom, ktorí si sadnú na lavicu obžalovaných.
Sleduj nás na Facebooku a Instagrame!

Prokurátor je presvedčený, že osud investigatívneho novinára Jána Kuciaka bol spečatený koncom roka 2017 a začiatkom roka 2018. Vyplýva to z obžaloby, ktorú má k dispozícii redakcia Aktuality.sk.

Objednávateľ

Podľa obžaloby si práve v tomto období objednal Marian Kočner jeho vraždu u svojej spojky z Komárna Aleny Zsuzsovej. Motívom bola Kuciakova novinárska práca, ktorou poukazoval na Kočnerovu rozsiahlu ekonomickú činnosť.

Kočner údajne chcel, aby Jána Kuciaka najprv uniesli a až potom zabili. Ako je všeobecne známe, vražda sa napokon udiala podľa iného scenára, než si predstavoval Kočner.

Ako to bolo s peniazmi

Kočner mal sľúbiť za likvidáciu Kuciaka doposiaľ nezistenú odmenu, uvádza sa v obžalobe. Zsuzsová zadala vraždu novinára svojmu známemu Zoltánovi Andruskóovi, sľúbila mu za to odmenu 50-tisíc a odpustenie dlhu 20-tisíc eur. Ten mal mimochodom vzniknúť tak, že Andruskó nevrátil zálohu, ktorú zinkasoval za nevykonanú vraždu prokurátora Maroša Žilinku.

Andruskó potvrdil, že na vraždu Jána Kuciaka najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa z Kolárova, ktorý priviedol aj bratranca a bývalého vojaka Miroslava Marčeka. Podľa obžaloby si dvojica niekoľkokrát obhliadla Kuciakov dom vo Veľkej Mači a 21. februára 2018 ho zabili. Hneď po vražde to išli povedať Andruskóovi, ktorý na druhý deň informoval aj Zsuzsovú a tá kontaktovala Kočnera.

Obžaloba odhaľuje, že v ten istý deň (teda deň po vražde) navštívil Kočner banku, kde má bezpečnostnú schránku jeho firma. Vstúpil aj do bezpečnostnej schránky.

Ešte v ten deň sa s ním mala stretnúť v Bratislave aj Zsuzsová a prevzala 50-tisíc eur, ktoré potom posunula Andruskóovi. Ten si z nich 10-tisíc eur nechal, Szabóovi s Marčekom rozdelil po 20-tisíc eur.

Po veľkej medializácii vraždy 26. februára 2018 chceli Szabó s Marčekom ďalšie peniaze, uvádza sa v obžalobe. I keď Marček to opísal trochu inak. Andruskó vraj sám vyhlásil, že si od objednávateľa vraždy vypýta niečo ako doplatok. Novú finančnú požiadavku prezentoval Zsuzsovej s tým, že okolo vraždy je veľký cirkus.

No a deň po medializácii Kočner opäť zamieril do banky a zas niečo robil v bezpečnostnej schránke. Okrem toho si v banke vybral aj hotovosť – išlo o 50-tisíc eur v 500-eurových bankovkách.

Zsuzsová sa potom vraj stretla s Kočnerom v areáli golfového ihriska Welten v Báči, kde jej mal odovzdať nezistenú sumu peňazí v 500-eurových bankovkách. Marček odhadol, že im Andruskó doniesol asi sedemtisíc eur, Andruskó sumu odhadol na 10- až 20-tisíc eur.

U Zsuzsovej našli pri domovej prehliadke 23-tisíc eur v 200-eurových bankovkách, v izbe Tomáša Szabóa v dome jeho rodičov 2950 eur.

Vraj odložená vražda

Szabó s Marčekom chodili pred vraždou do Veľkej Mače na obhliadky domu, v ktorom býval Kuciak so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou. Medzi 5. a 19. februárom tam boli dovedna päťkrát, raz zobrali aj Andruskóa. Marček naznačil, že posledná obhliadka nemala byť pôvodne obhliadkou. Novinára plánoval zastreliť už 19. februára, ale keď vošiel do dvora, tak zistil, že v dome je aj Kuciakova partnerka. Z akcie teda vycúval.

O dva dni sa do Veľkej Mače opäť vrátili, Kušnírová bola v dome znova. Marček tvrdí, že chcel počkať, kým bude Ján Kuciak v dome sám. Napokon vraj využil moment, keď mladá žena odišla na WC vedľa kuchyne.

Marček zabúchal na vchodové dvere a keď mu Ján Kuciak otvoril, strelil mu do hrude. Strelec odstrčil dvere a za nimi už stála Martina Kušnírová, ktorá vzápätí vbehla do kuchyne, kde jej strelil do hlavy. Marček vraj pred odchodom z domu ešte raz vystrelil aj na Jána Kuciaka.

Prokurátor pripúšťa, že Marčekov opis udalosti úplne nesedí so závermi znalcov o tom, v akej polohe našli Jána Kuciaka. Nezrovnalosti pripisuje Marčekovmu psychickému stavu, ako udalosť vnímal. Vyšetrovatelia pôvodne predpokladali, že strelcom mohol byť Szabó, ale ten podľa obžaloby robil Marčekovi vodiča.

Problémová pištoľ

Zbraň, ktorou vrah zastrelil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, mala skupina podľa obžaloby získať v Maďarsku od tamojšieho občana Lászlóa Krecsíka. Toho už na jar 2017 požiadal Andruskó, aby zabezpečil pištoľ s tlmičom. V septembri toho istého roku kúpil v Budapešti pištoľ tmavšej farby s drevenou pažbou a jedným zásobníkom. Prišiel si po ňu Szabó s Marčekom, zbraň im odovzdal v maďarskom Váci. Išlo o pištoľ maďarského výrobcu FEG P9R.

Szabó má bývalého spolužiaka, ktorý dokáže obrábať kovy. Požiadali ho, aby im na zbraň vyrobil novú hlaveň a tlmič. Keď ju skonštruoval, tak zistili, že pištoľ automaticky nevymieňa náboje.

Do úpravy hlavne sa pustil aj Marček. Napokon mali zbraň, ktorá bez tlmiča fungovala normálne, ale po namontovaní tlmiča ju museli po každom výstrele obtiahnuť a prebíjať. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa na mieste činu našli rozsypané náboje.

Zanechať odpoveď

Váš komentár nemohol byť publikovaný.

Táto webová stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú k tomu, aby Vám bol zobrazený čo najviac relevantný obsah. Pokračovaním v používaní našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie a v prípade, že máte menej ako 18 rokov, odsúhlasil používanie týchto web stránok váš zákonný zástupca.